Pracujte s Google Search Console

Dnes vám přínášíme informace o službě Google Search Console. Jedná se o bezplatnou službu, která vám umožní sledovat a spravovat nastavení, která se týkají vyhledávání v prohlížeči. Je to velice cenný nástroj, který osobně hodnotím velice pozitivně a bude pro vás klíčový v době, kdy budete řešit optimalizaci a výsledky ve vyhledávání. Jak už nejspíše tušíte je Google Search Console určena každému, kdo vlastní web či eshop! Je to služba určená jak pro běžné uživatele i experty.

 

Přidání webu do služby Google Search Console

Dáme si do vyhledávače „Google Search Console„, odkaz: https://www.google.com/webmasters/tools/

Přihlasíte se pod Google účtem pod kterým chcete mít Google Search Console.

Zvolíte možnost v pravo nahoře „Přidat službu“

 

Po kliknutí na „Přidat službu“ vložíte celou URL adresu do kolonky panelu.

Následně potvrdíte přidání a zobrazí se vám následující stránka, kde budete mít možnost ověřit vlastnictví vašeho webu a je více variant. Nejjednodušší variantou je ověření pomocí Google Analytics, kdy stačí mít na stejnou URL adresu založenou tuto službu a automaticky dojde k ověření. U služby Google Analytics musíte mezi značky <head> vložit měřící kód, který se je svázán s vašim webem. Následně dáte ověřit a je hototo! Tato varianta je doporučovaná i samotným Googlem. Druhou možností je ověření pomocí alternativních metod, kdy už je zapotřebí být trošku technicky zdatnější, tzn. umět se přihlásit na FTP (server, kde je nahrán web) a tam vložit stažený dokument.

 

Nezapomeňte nahrát Robots.txt

V levé části, kde je navigace zvolte „Procházení„, dále vyberte ze seznamu podnabídky „Nástroj na testování souborů robots.txt

Proč je to důležité? Vyhledávací roboti potřebuji vědět, zda mají přístup na váš web, což ostatně nastavuje samotný soubor Robots.txt, který vlastně v praxi definuje, které stránky lze procházet a které naopak ne. Nebojte, jde nastavit povolení pro celý web a to uděláte následovně.
Ve Windows si otevřete Poznámkový blok, kam vložíte následující text:

User-Agent: *
Sitemap: https://www.yashica-digital/sitemap.xml

Pozor: adresu Sitemap souboru si musíte upravit dle svého adresáře: https://www.vase-domena/sitemap.xml

Následně tento Poznámkový blok si uložte do pc jako „robots.txt“, koncovka souboru musí být opravdu .txt. Následně je potřeba tento soubor nahrát do kořenového adresáře webu, můžete použít např. Total Commander

 

Přidáváme i Sitemap soubor

V levé části, kde je navigace zvolte „Procházení„, dále vyberte ze seznamu podnabídky „Soubory Sitemap

Co je to Sitemap? Je to soubor, který obsahuje veškeré URL adresy vašeho webu, které budou vyhledávací roboti procházet. V našem případě soubor Robots.txt říká: „můžete procházet celý web a odkaz na jednotlivé adresy jsou zde, tím je myšlen Sitemap soubor.

Pro vygenerování Sitemap souboru doporučuji tento nástroj: https://www.xml-sitemaps.com/

Kde stačí vyplnit vaší URL adresu stránek a zvolit „Start“, následně se Vám vygeneruje soubor, kde zvolíte „Download your Sitemap file“, následně uvedený soubor opět přes Total Commander nahrajete do kořenového adresáře, což můžete vidět na obrázku níže v levé části, kde je zmiňovaný Robots.txt. V samotném Google Search Console, kde máte otevřenou záložku Soubory Sitemap zvolíte po pravé horní straně tlačítko „Přidat/Otestovat soubor Sitemap“, vložíte text sitemap.xml. Doporučuji provést napoprvé Test, jestliže bude vše bez chyb. Zopakujete celý proces a již zvolíte „Odeslat“. Na obrázku níže můžete po pravé straně vidět i strukturu samotné Sitemap, která je v kořenovém adresáři.

 

Jak si ověříte, že jste Sitemap nahrály správně do kořenového adresáře? Zadáte za svou adresu webu /sitemap.xml, př. https://www.vase-domena/sitemap.xml

Jak v Google Search Console poznám, že se Sítemap správně odeslala do systému? Dejte refresh stránky a v záložce „Soubory Sitemap“ již uvidíte „Odeslané“ soubory. Časem zde uvidíte i počet indexovaných z daného počtu, nebo-li kolik stránek již Google zařadil do vyhledávání.

Načíst jako Google

Další nezbytnou záležitostí je načíst webové stránky / eshop jako Google. To uděláte následovně. V levé  navigaci zvolíte „Procházení“ > „Načíst jako Google„, po otevření se vám načte obrazovka, kde uvidíte URL adresu vašeho webu či eshopu, po pravé straně bude následně defautlně nastaven Počítač a hned vedle tlačítko „Načíst“ a „Načíst a vykreslit“. Zvolte možnost „Načíst a vykreslit“ , následně se vám stránka načte níže, kde bude probíhat ověřování. Za pár minut tam uvidíte tlačítko „Požádat o indexaci“, zvolte následně hlavní stránku a všechny ostatní URL. Nyní ještě dejte načíst jako Google i mobilu, tzn. že opět nahoře, jak je nastaven defaultně Počítač to změňte na „Mobil: smartphone“ a postup bude stejný jako výše.

Co teď? Kontrola všeho nastaveného

Projdeme si ještě jednou Google Search Console, abychom měli jistotu, že je vše správně nastaveno. V levém menu klikněte na „Kontrolní panel“, jestli-že tam máte v grafu „X URL deslány“ (modrý sloupec), je to v pořádku.

V menu zvolte ProcházeníNástroj na testování souborů robots.txt. Pokud se vám zobrazuje Robots.txt, máte také v pořádku nastaveno.

V menu zvolte Procházení > Soubory Sitemap. Svítí vám tam modrý sloupec s adresami odesláno? Gratuluji a máte správně nastaveno.

V menu zvolte Procházení > Načíst jako Google, nyní si jen zkontrolujte, že máte načteno jako pro Počítač i Smartphone. Máte tam tlačítko „Požádat o indexaci“? Tak to zvolte, viz. kapitola výše Načíst jako Google.

 

Tak to je nyní vše 🙂 Příště si ukážeme jak pracovat s přehledy Google Search Console.

Máte otázky? Napište nám!

Předchozí článek Další článek