Článek zveřejněn 14. října 2019

Co je to SEO

Optimalizace úvodem

SEO je anglická zkratka z anglického názvu "Search Engine Optimization", neboli optimalizace pro vyhledávače. Jde o samostatný obor v online prostředí, který zvyšuje počet návštěvníků a zákazníků z vyhledávání organickou cestou, přirozenou formou. Optimalizace by měla být nedílnou součástí každého projektu, kde chcete získat návštěvnost a řeší se na začátku a na konci projektu. V praxi jde o situaci, kdy se firmy předhání o první příčky ve vyhledávání, aniž by musely investovat do placené reklamy.

 

Jak funguje SEO?

Dnes a denně milióny lidí na celém světě něco hledají, vyhledávají a zadávají do vyhledávače různá klíčová slova či spojení a dle toho jim webové prohlížeče nabízejí dostupné výsledky. Ukažme si například na vyhledávači Google a dejme si do vyhledávače "pánské jízdní kolo". V momentě kdy potvrdíte dotaz, vyjedou Vám tisíce výsledků na toto klíčové sousloví. Pokud hledáte pánské jízdní kolo poprvé, tak Google neví, zda jej chcete koupit, nebo potřebujete obrázek, vidět pouze video atd.

Nabídne Vám vše, co se pojí k pánskému jízdnímu kolu, takže vidíte fotky, produktové nabídky / akce, e-shopy, obchody nabízející pánská jízdní kola a další. Říkáte si, jak poznáte, co je správně optimalizované? Podívejme se na obrázek níže, kde vidíte ukázku vyhledávání. Produktové výpisy jsou sponzorované, tedy placené a následně níže vidíte další dva výpisy s označením "reklama", rovněž placené. První organické výsledky začínají pod těmito výpisy a za správně optimalizovaný projekt můžeme považovat www.mojekolo.cz, neboť nepatří do placené reklamy a zobrazuje se na nejvýše možné dostupné pozici ve vyhledávači.

Pánská horská kola


 

SEO faktory

O správné optimalizaci rozhodují tzv. SEO faktory, což je seznam věcí, nastavení, které musíte splnit, pokud chcete získat lepší pozice ve vyhledávání a vyšší návštěvnost. Obecně je optimalizace dlouhodobější proces a skvělé výsledky vyhledávání nezískáte ze dne na den. Faktory, které zmiňuji se dále člení na on-page faktory a off-page faktory, které si vysvětlíme v nějakém dalším článku. Vnímejte SEO faktory jako určité nastavení, standardy a pravidla, které jsou zapotřebí dodržovat, jestliže chcete být nejlepší a nejvýše ve vyhledávání. Zároveň online trh se neustále mění a vyvíjí, neočekávejte tedy, že co platilo včera, platí i dnes.

 

Chci lepší SEO, čím začít?

Rozhodně doporučuji udělat revizi stávajícího SEO nastavení, pokud již projekt máte. Pokud budete vytvářet nový projekt, udělejte si analýzu klíčových slov. SEO revizi stávajícího projektu si můžete například udělat na www.silaseo.cz nebo na www.seoptimer.com. Výstupem je SEO scóre, neboli hodnocení jak moc dobře je Váš projekt optimalizovaný a najdete zde i doporučení, co zlepšit. Analýzu klíčových slov provádějte v momentě, kdy víte, kdo je Váš zákazník, pokud to nevíte, je zapotřebí si definovat cílovou skupinu a říct si, kdo bude můj produkt a službu kupovat a co bude s největší pravděpodobností vyhledávat?

 

Na závěr

Optimalizace jde udělat i svépomocí, ale je to složitější v tom ohledu, že musíte načerpat mnoho informací, které Vám nemusí nic říkat a nebudete mít nastavené zcela vše, neboť záležitost optimalizace vyžaduje i zásah do zdrojového kódu projektu tedy HTML a další souborů jako je CSS (kaskádové styly) nebo JavaScript. Doporučuji tedy využít osobu, která se tímto zabývá a vypracuje Vám strategii včetně prvotní analýzy. Ano, bude Vás to stát nějaké prostředky, ale čas, který strávíte nad optimalizací svépomocí Vás vyjde mnohem dráž. Jak a koho si vybrat? Jak poznám, že daný člověk SEO umí nastavit? Nepoznáte, bohužel! Většina oborů v online prostředí je postavená na důvěře a poznáte kvalitní práci až s výsledky, dříve ne.

Konzultace online marketingu
Co je to PPC reklama?
27 března 2019

Internetová reklama, jak to funguje?

V tomto článku si více přiblížíme internetovou reklamu, jak funguje a co by jste měli vědět před spu...

Přečíst článek
Zpoplatnění Google Maps
09 srpna 2018

Zpoplatnění Google Maps

Google Maps jsou zpoplatněné a jak hluboko si sáhnete do peněženky? A jak se proti ...

Přečíst článek