Článek zveřejněn 29. června 2019

Google Search Console

Pracujte s Google Search Console

Dnes vám přínášíme informace o službě Google Search Console. Jedná se o bezplatnou službu, která vám umožní sledovat a spravovat nastavení, která se týkají vyhledávání v prohlížeči. Je to velice cenný nástroj, který osobně hodnotím velice pozitivně a bude pro vás klíčový v době, kdy budete řešit optimalizaci a výsledky ve vyhledávání. Jak už nejspíše tušíte je Google Search Console určena každému, kdo vlastní web či eshop! Je to služba určená jak pro běžné uživatele i experty.  

Přidání webu do služby Google Search Console

Dáme si do vyhledávače "Google Search Console", odkaz: https://www.google.com/webmasters/tools/ Přihlasíte se pod Google účtem pod kterým chcete mít Google Search Console. Vlevo nahoře rozkliknete MENU a zvolíte "Přidat službu"

Add new webiste Google Search

Po kliknutí na "Přidat službu" vložíte celou URL adresu do kolonky panelu. Následně potvrdíte přidání a zobrazí se vám následující stránka, kde budete mít možnost ověřit vlastnictví vašeho webu a je více variant. Nejjednodušší variantou je ověření pomocí Google Analytics, kdy stačí mít na stejnou URL adresu založenou tuto službu a automaticky dojde k ověření. U služby Google Analytics musíte mezi značky <head> vložit měřící kód, který se je svázán s vašim webem. Následně dáte ověřit a je hototo! Tato varianta je doporučovaná i samotným Googlem. Druhou možností je ověření pomocí alternativních metod, kdy už je zapotřebí být trošku technicky zdatnější, tzn. umět se přihlásit na FTP (server, kde je nahrán web) a tam vložit stažený dokument.  

Nezapomeňte na Robots.txt

Jestli-že chcete, aby Vaše webové stránky vyhledávače našly a mohly je procházet, je zapotřebí mít povolné procházení v souboru "robots.txt". Proč je to důležité? Vyhledávací roboti potřebuji vědět, zda mají přístup na váš web, což ostatně nastavuje samotný soubor Robots.txt, který vlastně v praxi definuje, které stránky lze procházet a které naopak ne. Nebojte, jde nastavit povolení pro celý web a to uděláte následovně. Ve Windows si otevřete Poznámkový blok, kam vložíte následující text: User-Agent: * Sitemap: https://www.yashica-digital/sitemap.xml Pozor: adresu Sitemap souboru si musíte upravit dle svého adresáře: https://www.vase-domena/sitemap.xml Následně tento Poznámkový blok si uložte do pc jako "robots.txt", koncovka souboru musí být opravdu .txt. Následně je potřeba tento soubor nahrát do kořenového adresáře webu, můžete použít např. Total Commander.

Zápis by měl vypadat nějak takto:

User-Agent: *\r\nSitemap: https://www.yashica-digital/sitemap.xml

Přidáváme i Sitemap soubor

V levé části, kde je navigace zvolte "Soubory Sitemap". Co je to Sitemap? Je to soubor, který obsahuje veškeré URL adresy vašeho webu, které budou vyhledávací roboti procházet. V našem případě soubor Robots.txt říká: "můžete procházet celý web a odkaz na jednotlivé adresy jsou zde, tím je myšlen Sitemap soubor. Pro vygenerování Sitemap souboru doporučuji tento nástroj: https://www.xml-sitemaps.com/ Kde stačí vyplnit vaší URL adresu stránek a zvolit "Start", následně se Vám vygeneruje soubor, kde zvolíte "Download your Sitemap file", následně uvedený soubor opět přes Total Commander nahrajete do kořenového adresáře, což můžete vidět na obrázku níže v levé části, kde je zmiňovaný Robots.txt. V samotném Google Search Console, kde máte vaší URL adresu doplníte za lomítko cestu k Vaší sitemapě. Př. https://www.mojedomenamini.cz/sitemap.xml a dopíšete "sitemap.xml" a následně dáte "ODESLAT". Níže se Vám objeví uvedený soubor v odeslaných souborech a také stav žádosti / indexu. Viz obrázek níže:

Soubor sitemap v Google Search Console

Jak si ověříte, že jste Sitemap nahrály správně do kořenového adresáře? Zadáte za svou adresu webu /sitemap.xml, př. https://www.vase-domena/sitemap.xml 

Nástroj kontra adresy URL

Další nezbytnou záležitostí je nástroj "Kontrola adresy URL". To uděláte následovně. V levé  navigaci zvolíte "Kontrola adresy URL", následně do pole výše uvedete URL adresu, kterou potřebujete prověřit.

Kontrola URL adresy

Po odeslání požadavku se Vám zobrazí panel, který Vás informuje o stavu indexace. Získáte informaci o tom, zda je URL adresa na Google řádně zavedena, pokud ne, zvolíte po pravé straně "POŽÁDAT O INDEXOVÁNÍ"

Indexace Google Search Console

 

Na obrázku výše vidíte, že jsme prověřili url adresu: https://www.yashica-digital.cz , kdy výsledek je kladný, tzn. že URL adresa a web je řádně indexovaný. 

Co teď? Kontrola všeho nastaveného

Již po pár hodinách se můžete opět přihlásit do Google Search Console a v levé části menu zvolíte "PŘEHLED", kde již uvidíte první výsledky vyhledávání a také přehled o tom, zda se nevyskytly nějaké URL stránky s chybami. Další záložkou v menu bude i "VÝKON", kde máte rovněž detailní rozpis o tom, jak si vedete ve vyhledávači Google. 

 

Konzultace online marketingu
Slovník PPC reklamy
25 února 2019

Slovnik PPC reklamy

Pojďte si v tomto článku připomenout nejčastější slovník a pojmy k PPC reklamě...

Přečíst článek
5 nejčastějších SEO chyb
16 března 2019

5 nejčastějších SEO chyb

V tomto článku si řekneme, jaké nejčastější chyby se dělají u optimalizace ...

Přečíst článek