Co je to URL?

Co tedy znamená URL adresa? Anglicky znamená Uniform Resource Locator. V praxi je to soubor znaků a slov které v celku tvoří identifikaci přesného umístění Vašich informací na internetu. Celá URL adresa se skládá z doménové adresy, umístění zdroje a protokolu (HTTPS://)

Tvar URL adresy

Ukažme si například na tomto článku, kdy URL adresou je:
https://www.yashica-digital.cz/slovnik/co-je-url

Rozbor je následující:

  • Protokol je https:// (dříve http://)
  • Doménová adresa je www.yashica-digital.cz
  • Umístění na serveru /slovnik/co-je-url

 

V tomto případě je protokol HTTPS, doménou druhého řádu je yashica-digital, nejvyšší doména je CZ a za lomítkem je uvedena konkrétní cesta k adresáři v rámci webserveru. Tato forma URL se nazývá absolutní URL. Vedle absolutní URL existuje ještě relativní URL, která určité části vynechává (například pokud je stránka umístěna na stejném serveru).

Obecný zápis URL

protokol://server.doména_druhého_řádu.generická_doména:port/umístění_na_serveru?formulářová_data#kotva

Na co si dát pozor při vytváření URL adresy?

Správný formát URL adresy může ovlivit několik věcí a není radno tedy vytváření URL podceňovat. Krátký a zapamatovatelný název URL adresy umožní návštěvníkům si ji zapamatovat. Pokud budete URL někomu posílat, rozhodně bude i lépe vypadat krátký formát, než URL dlouhá na tři řádky. Mělo by z dané adresy vyplývat, co je nejspíše tématem dané stránky, nebo co mohu případně očekávat. Jestli-že dnes řešíte SEO, optimalizaci, měla by rozhodně obsahovat i klíčová slova k dané tématice. Klíčová slova v URL sice nejsou tím hlavním pilířem pro SEO, ale nic tím nepokazíte.

Získejte slevu na webové stránky nebo e-shop ve výši

-10%

Vyplňte poptávkový formulář a SLEVA je vaše!